Poznań – w świecie turystycznych doznań

Poznański rynek

Dla większości osób mieszkających w Wielkopolsce Poznań, czyli stolica województwa, jest jak najbardziej znana, ale głownie… z punktów handlowo – usługowych. Jeździmy do Poznania załatwiać różne sprawy w urzędach i instytucjach, których nie ma
w mniejszych miastach, wybieramy się do Poznania na studia, robimy zakupy w Posnanii, czy też na Franowie. Ale kto z nas tak na dobre zna historię Poznania, wybitnych osób z nim związanych, wydarzeń, które miały w nim miejsca, czy też różnych obiektów, kultowych
w skali całego kraju. Poznań to miasto wielu atrakcji, które na pewno warto odwiedzić
i poznać je jako turysta!

Po pierwsze – TUTAJ WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO. Poznań był w pierwszych latach tworzenia się państwowości Polan jednym z ośrodków stołecznych. Co to oznacza? W IX – X wieku naszej ery ciężko mówić o jednym mieście jako stolicy. Stolica była wszędzie tam, gdzie znajdował się Książę Pan i jego świta. Co za tym idzie, znane wówczas grody
o charakterze stołecznym, których nazwy pojawiają się na kartach historii to Gniezno, Giecz, Grzybowo, Ostrów Lednicki i Poznań właśnie. A konkretnie Ostrów Tumski – wyspa katedralna i zachowane na niej ślady obecności, życia i działalności pierwszych władców
z dynastii Piastów. Z samą katedrą na czele. Jej patronowie – św. Piotr i św. Paweł przypominają nam o tym, że to jeden z najstarszych kościołów na polskich ziemiach. Ostrów Tumski to miejsce, któremu można by właściwie poświęcić osobną wycieczkę. Właśnie po to, by odwiedzić katedrę i poznać jej zdumiewającą historię, by poznać również jej okolicę, by dotrzeć do Akademii Lubrańskiego (jedna z najstarszych uczelni w Polsce!) , a także po to, by poznać tę najdawniejszą część historii naszego kraju… w najnowocześniejszej odsłonie. Jest nią Brama Poznania, Czyli interaktywne centrum edukacyjne przybliżające odwiedzającym tajemnice Ostrowa Tumskiego.

Brama Poznania

Arcyciekawym miejscem jest znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Ostrowa dzielnica Śródka. Wiele w niej historii, różnych ciekawostek, smacznej kuchni z różnych stron świata, słynnych na świecie murali. Dzisiaj na Śródce warto bywać!

Po drugie RYNEK. Poznański rynek szczególnie upodobają sobie wszyscy miłośnicy włoskich klimatów, a także mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego rozmiłowani w swojej kulturze. Wszystko za sprawą architekta, Giovanniego Battisty Quadro, który zaprojektował rynek w Poznaniu na modłę renesansowych perełek w Italii. Ratusz, kamienice, domki budnicze i zaułki historycznego miasta przyciągają każdego dnia setki turystów, a także mieszkańców miasta chcących nacieszyć oczy klimatem tego tętniącego życiem serca Poznania. Rynek wielokrotnie w ciągu roku spełnia swoją średniowieczną funkcję, będąc miejscem różnego rodzaju jarmarków. Tym najpopularniejszym będzie na pewno jarmark bożonarodzeniowy, ale nie można zapomnieć też o Kaziukach, jarmarkach wielkanocnych, czy imprezach odbywających się na rynku około święta miasta na 11 listopada.

No właśnie jak to jest z tym 11 listopada… Gdy cała Polska świętuje niepodległość, Poznań obchodzi Dzień Świętego Marcina. Święty Marcin jest patronem miasta, ma swoją ulicę (jedna z głównych w centrum Poznania!), kościół i miejsca upamiętnienia w różnych punktach. Jest z nim związana legenda, a także poznański przysmak, dzisiaj znany w całej Polsce – czyli ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE. Dzisiaj można spróbować ich faktycznie w całym kraju, ale te oryginalne, certyfikowane, tylko i wyłącznie w Poznaniu! Mają mnóstwo kalorii, ale tradycja jest tradycją, a poza tym, w podróży kalorii nie liczymy J 11 listopada odbywa się też wielka parada związana z postacią Świętego Marcina. Warto zobaczyć to widowisko chociaż raz w życiu.

Skoro o rogalach mowa i o rynku też, to warto polecić w Poznaniu różnego rodzaju MUZEA. Muzeum Rogala właśnie, muzeum Historii Miasta w ratuszu, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Instrumentów Muzycznych i wiele, wiele innych. Wystarczą tylko otwarte umysły do chłonięcia wszystkich przedstawionych w nich informacji i całe mnóstwo czasu do celebracji wybranych miejsc… Poznań czeka!

Katedra

Będąc na rynku, trzeba pójść nieco dalej i odwiedzić Plac Wolności – miejsce, gdzie
w grudniu 1918 zaczęła się walka mieszkańców Poznania o niepodległość. Miejsce, gdzie zaczęło się jedno z de facto niewielu zwycięskich powstań w historii Polski.

Ale Poznań to nie tylko Stary Rynek i jego okolice. Odwiedźmy również kolejny kultowy punkt na mapie miasta, jakim jest Jezioro Maltańskie i tereny dookoła niego. Tereny spacerowe, ścieżki rowerowe, restauracje i kawiarnie, całoroczny stok narciarski, Termy, Nowe ZOO i najnowsza atrakcja – Ścieżka w Koronach Drzew. A także wiele innych. Oprócz tego, poznańska Malta organizuje cyklicznie różnego rodzaju festiwale artystyczne, przyciągające artystów i widzów z całego świata.

Mówiąc o pewnych aspektach czyniących Poznań jednym z najbardziej wyjątkowych miast
w Polsce, warto powiedzieć również o najmłodszym Zamku w Europie – Zamku Cesarskim. Dzisiaj unikat architektoniczny, Centrum Kultury, miejsce spotkań, wydarzeń muzycznych, czy też filmowych. Na pewno wizyty w Zamku nie da się zapomnieć. Innym czynnikiem przyciągających odwiedzających do Poznania będą też Międzynarodowe Targi Poznańskie
 i odbywające się w nich imprezy hobbystów i przedsiębiorców z różnych stron.

Poznań to również nie lada atrakcja dla miłośników sportu i kibiców piłki nożnej. Stadion INEA, bardziej znany w piłkarskim świecie jako stadion, którego gospodarzem jest Lech Poznań, to ciekawa konstrukcja, ale przede wszystkim mała świątynia historii legendarnego Kolejorza.

Położona nad Wartą stolica Wielkopolski to również szlak fortyfikacji. Gdyby spojrzeć na mapę poznańskich fortów z lotu ptaka, to zobaczylibyśmy bardzo ciekawą bryłę miasta. Wiele z fortów przetrwało do dzisiaj i zostało w różnoraki sposób wykorzystanych przez włodarzy Poznania jako atrakcje dla odwiedzających. Wystarczy wspomnieć chociażby martyrologię ukazaną w Forcie VII czy też udać się na dłuższy spacer po Cytadeli. Miejsca te na pewno pozostaną w pamięci odwiedzających na długo.

Do Poznania można jeździć wielokrotnie. Wracać do niego. Poznawać od różnych stron. Raz Ostrów Tumski, innym razem Stary Rynek, jeszcze innym Muzea, szlak poznańskich wzgórz, wybitnych mieszkańców Poznania, szlakiem sztuki, śladami pierwszych władców Państwa Polskiego, szlakiem miłośników sportu, czy też licznych kościołów różnych wyznań. Można poznać miasto od strony naukowej, na którymś z licznych uniwersytetów, można też Poznań spróbować zjeść (pyry z gzikiem, szneka z glancem, modra kapusta, rogale, etc…). Warto doświadczyć też historii walki mieszkańców miasta z zaborcą, pracy u podstaw, czy też przełomów jakimi były powstania – czy to roku 1918 – 1919 czy pamiętnego roku 1956. Poznań to nie tylko kultowe miejsca Szlaku Królewsko – Cesarskiego, czy szeroko pojętego Starego Miasta. To też sławne w całym kraju dzielnice – Jeżyce, Wilda, czy Rataje, spośród których każda będzie miała swój unikatowy charakter. W Poznaniu nie można być raz. Nie sposób opowiedzieć o nim w jednym artykule. Trzeba bywać, uczyć się tego miasta i jego energii, czerpać z niej i odkrywać kolejne punkty warte odwiedzenia. Naszych powrotów. Dlatego też zapraszamy Was do Poznania. Na dłużej.

Widok na Ostrów Tumski