Podpowiadamy jak przygotować dziecko na kolonie lub obóz

Warto trochę poświęcić uwagi na to, co spakować i o czym nie można zapomnieć.

Dzięki temu nasze dziecko będzie czuło się komfortowo na wyjeździe, a my będziemy spokojni, że ma wszystko, czego potrzebuje. Kilka wskazówek, co i jak spakować na wakacyjny obóz i o co warto zadbać przed wyjazdem.

Odwieczne pytanie plecak czy walizka?

Zanim przystąpimy do przeglądu potrzebnych rzeczy, trzeba zdecydować, w co je spakować?

To zależy od charakteru obozu, ale również od samego dziecka.

Fakt, że walizka pozwala na wygodne i estetyczne spakowanie więcej rzeczy, ale czy dziecko zachowa porządek przez cały czas…

Wyposażona w kółka walizka jest też łatwiejsza do transportu.

Plecak to dobra opcja, gdy wysyłamy dziecko na obóz wędrowny lub gdy wiemy, że musi przejść dłuższą drogę ze środka transportu do kwatery. Trudniej go spakować, ale za to o wiele łatwiej nosić.

A jakie rzeczy potrzebne są na koloniach lub obozie – poniżej zamieszczamy listę

To zależy czy obóz jest wędrowny czy stacjonarny? W górach czy nad morzem? Nocleg w pokojach czy w namiocie? A może jest to obóz tematyczny i wymaga odpowiedniego ekwipunku, np. żeglarski lub artystyczny?

Więcej o naszych obozach znajdziesz tutaj.

Jednak wiele rzeczy ma charakter uniwersalny i przyda się zarówno podczas górskich wędrówek, jak i podczas zwiedzania miasta. Na pewno są to:

a/ dobra kurtka przeciwdeszczowa, długie i nieprzemakalne spodnie oraz wygodne buty, zwłaszcza jeśli będzie dużo chodzenia;

b/ idealna jest odzież szybkoschnąca. A niektóre koszulki sportowe mają do tego filtr promieni UV. Szybko schną po deszczu i znacznie łatwiej można je wyczyścić.

c/ szybkoschnący duży ręcznik, którego można użyć do wycierania, do leżenia na plaży lub jako dodatkowe okrycie w chłodne noce.

d/ ciepła bluza polarowa i długie spodnie. Najlepiej dresowe, w których można pograć w piłkę, posiedzieć przy ognisku i spać, gdy będzie chłodniej w nocy. Warto też zabrać bardziej elegancką parę jeansów.  

e/ czapka z daszkiem

f/ strój kąpielowy / kąpielówki

g/ przygotowane zestawy na każdy dzień: koszulka, majtki, skarpetki. 

h/ sandały, najlepiej turystyczne, które sprawdzą się w obozowych warunkach, szybko wyschną i łatwo je wyczyścić

i/ dwie pary pełnych butów na zmianę.

j/ klapki do chodzenia po ośrodku oraz pod prysznic.

k/ kosmetyki takie jak: pasta do zębów i szczotka, mydło, płyn pod prysznic, dezodorant to podstawa.

l/ środki do odstraszenia komarów i innych gryzących insektów oraz maść na ukąszenia

ł/ krem do opalania, wodoodporny i z wysokim filtrem UV.

m/ chusteczki higieniczne i mokre chusteczki zawsze się przydadzą.

n/ niewielka latarka.

o/ okulary przeciwsłoneczne.

p/ kieszonkowe zawsze warto mieć, gdy zdarzy się budka z lodami czy pamiątkami. Pamiętajmy jednak o nie dawaniu dziecku zbyt dużo pieniędzy. Dzieci wyznają zasadę „Ile mam tyle wydam” i lepiej, aby miało mniejszą kwotę np. 15-20 zł na dzień tylko na najpotrzebniejsze wydatki.

r/ mały plecak na to, co konieczne w podróży oraz na niedługie obozowe wycieczki.

s/ torebkę typu nerka lub na szyję, do której schowamy dokumenty i pieniądze, telefon do kontaktu z rodzicami, ale nie po to by spędzać cały czas z nosem w ekranie.

t/ lekarstwa w przypadku przewlekłej choroby, jeżeli występuje u dziecka, którą też zgłaszamy przed wyjazdem.

UWAGA! Rzeczy na obóz warto podpisać np. na wewnętrznej metce, ew. do bagażu dodać listę spakowanych rzeczy, która ułatwi pakowanie na powrocie.

O co zadbać przed wyjazdem?

Pakowanie trzeba zacząć kilka dni przed wyjazdem, żeby mieć czas na ewentualne zakupy, gdy czegoś nie mamy w domu.

Przed obozem dobrze też jest porozmawiać z dzieckiem, szczególnie młodszym o zasadach panujących na wyjazdach, o emocjach związanych z wyjazdem, w końcu to element dojrzewania.

Natomiast pakować zawsze warto się razem ze względu na rozwijanie samodzielności. Oczywiście  tym starszym podpowiadamy co mają zabrać, żeby potem czuli się komfortowo. Jeżeli macie dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu z nami.