Gniezno – wizyta tu, gdzie wszystko się zaczęło

Gniezno, niewielkie, liczące sobie około 70 tysięcy mieszkańców miasto, położone
na wzgórzach, niczym starożytny Rzym, o malowniczej rzeźbie krajobrazu, zna, przynajmniej ze słyszenia każdy Polak. Nie na darmo uczono nas, że Gniezno było pierwszą stolicą Polski, a legendę o Lechu, Czechu i Rusie i o symbolicznym miejscu założenia naszego państwa, znamy już chyba od przedszkola. Zapraszamy zatem na wycieczkę szlakiem początków polskiej państwowości.

            Pierwsze udokumentowane fakty z naszej historii bez wątpienia przyciągają turystów w każdym wieku do Gniezna. Zwykle wycieczka rozpoczyna się u stóp Archikatedry, która przez prawie trzysta lat była kościołem koronacyjnym polskich królów. To w jej wnętrzach odwiedzić można słynne Drzwi Gnieźnieńskie – unikatowy zabytek, przedstawiające żywot jednej z głównych postaci związanej z początkami chrześcijaństwa na naszych ziemiach – świętym Wojciechem. Archikatedra to również miejsce, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia Roku Liturgicznego w Gnieźnie. Z wieży świątyni rozpościera się również piękny widok na okolice – na pewno wart wysiłku wspinania się!

            Mówiąc o Gnieźnie jako o mieście pierwszych polskich królów, warto wspomnieć
o pewnych formach, które pomogą usystematyzować zwiedzanie miasta ich szlakiem. Pierwszą z nich będzie na pewno Trakt Królewski obejmujący pomniki władców i makiety dawnego Gniezna. Drugą będzie, przemawiająca zwłaszcza do młodzieży, aplikacja KrólikaGOń, dzięki której możemy poznawać miasto i jego historię za sprawą sympatycznych królików, których figurki rozsiane są po w różnych punktach. Kolejnym miejscem, które w sposób interaktywny i w pigułce przedstawia początki państwa polskiego jest… Muzeum Początków Państwa Polskiego. Warto wybrać się nie tylko na ekspozycje muzeum, ale również na liczne imprezy i warsztaty, które ta instytucja organizuje.

Katedra Gnieźnieńska

            Atrakcją Gniezna, która jest swoistą mekką dla wszystkich miłośników kolei będzie na pewno gnieźnieńska parowozownia. Obiekt, który zainteresuje na pewno młodszych
i starszych fanów pociągów. Chociażby ze względu na bogatą historię, sięgającą drugiej połowy XIX wieku. Parowozownia bez wątpienia powinna znaleźć się na szlaku zwiedzania!

            Jeśli szukacie innych miejsc związanych z motoryzacją, to w Gnieźnie znajdziecie również ciekawe Muzeum Zabytków Kultury Technicznej. Oprócz możliwości odwiedzenia go w towarzystwie przewodnika, można też wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach przygotowanych dla zwiedzających przez pracowników Muzeum.

            Tym, którzy preferują aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, ale nie pozbawiony zabarwienia historycznego, bez wątpienia spodoba się Park Piastowski. Usytuowany nad Jeziorem Jelonek, pozwala na uprawianie różnych sportów, a przy okazji zobaczenie pomników związanych również z początkami polskiej państwowości.

            Szukającym wiedzy o naszej historii, polecić możemy również wycieczkę w najbliższe okolice Gniezna  – począwszy od Jeziora Lednickiego, Ostrowa Lednickiego, Skansenu
w Dziekanowicach. Miejsca równie legendarne jak samo Gniezno, przygotowane dzisiaj dla zwiedzających tak, aby mogli poznać różne aspekty życia w pierwszych latach tworzenia się naszego państwa. Ciekawym podsumowaniem pobytu na Szlaku Piastowskim będzie też wizyta w Parku Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach.

            Kolejne obiekty, pasjonujące zwłaszcza dla najmłodszych turystów, położone zarówno w samym Gnieźnie jak i jego okolicach , to chociażby Zauroladnia – każdy młody paleontolog, będzie miał tam wspaniały dzień. Dla tych, którzy wolą zwierzęta, które ciągle biegają po naszej planecie, możemy polecić „Naszą Zagrodę”, czyli miejsce gdzie mieszkają urocze Alpaki . Jeśli chodzi natomiast o atrakcje na tak zwaną niepogodę, to w Gnieźnie można spędzić miło czas w Parku Trampolin oraz w Jupilandzie.

            Zapraszamy więc wszystkich, małych i dużych  – kochających historię, przyrodę
i przygodę, na wspólny spacer po Gnieźnie oraz wycieczkę po najbliższej jego okolicy.