Masz grupę chętnych młodych ludzi, którzy potrzebują złapać oddech i wyjechać gdzieś z dala od domu, żeby naładować porządnie akumulatory? Zorganizuj im obóz młodzieżowy, w ciekawym miejscu i zróżnicowanym programem pobytu.
Wyjątkowy wyjazd z grupą młodzieży, jak się za niego zabrać? Najlepsze co teraz możesz zapewnić swoim podopiecznym, to ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu, wytchnienie od codziennych trosk oraz zbudowania relacji. Jak podczas kilku dni zapewnić zróżnicowany program, zajęcia z profesjonalistami oraz dodać do tego aktywność i atrakcje znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jak zorganizować obóz młodzieżowy, o czym nie można zapomnieć?
Po 1. Przejazd autokarem
Należy rozmawiać tylko ze sprawdzonymi firmami przewozowymi. Autokar powinien być sprawny i posiadać wszelkie niezbędne udogodnienia, a kierowca wypoczęty.
Po 2. Opieka pilota
Pilot to taki dobrze przygotowany, wykwalifikowany i doświadczony kompan podczas podróży. Wcześniej lepiej sprawdzić jego referencje, opinie lub porozmawiać z osobami, które już korzystały z jego/jej usług. Zadaniem pilota jest czuwanie nad sposobem realizacji i zagwarantowanej w umowie świadczonej Tobie usługi, jaką jest obóz młodzieżowy. To również przyjmowanie na miejscu zgłoszeń dotyczących z wystąpieniem jakichkolwiek uchybień. Sprawowanie opieki nad całą Grupą zgodnie z założeniami warunków wyjazdu (określonymi w umowie). Wskazywanie lokalnych atrakcji oraz przekazywanie podstawowych informacji dotyczących określonego miejsca lub kraju.
Po 3. Ubezpieczenie NW
Wybierając ubezpieczenie turystyczne koniecznie zadbaj o to, by chroniło także w przypadku zarażenia wirusem Covid-19.
Po 4. Noclegi najlepiej w pokojach 2-4 os z łazienkami
Obozy młodzieżowe to przede wszystkim znakomity czas wypoczynku, ale nie tylko. Obozy młodzieżowe to też miejsce do którego się jedzie. Warto sprawdzić standard ośrodka, pensjonatu, hotelu na terenie, którego będzie mieszka młodzież. Najlepsze źródło informacji to strona WWW, media społecznościowe, jak i opinie w internecie.
Po 5. Wyżywienie zgodne z programem
Prawidłowe żywienie to nie tylko niezbędne składniki, ale także regularność posiłków, ich liczba i rozłożenie w ciągu dnia oraz urozmaicony skład.
Program obozu młodzieżowego na ogół jest bardzo intensywny, do tego wzbogacony o aktywne elementy powoduje, że młodzież powinna otrzymać odpowiednią dawkę energii właśnie w postaci posiłku.
Po 6. Opłaty drogowe i parkingowe
Powinny zostać uwzględnione w budżecie obozowym.
Po 7. Wstępy do ośrodków kultury zgodne z programem i harmonogramem obozu. Do tego ważnej dobre doszacowanie czasu na zwiedzanie poszczególnych atrakcji.
Po 8. Dodatkowe atrakcje i aktywności
Każdy doskonale wie, jak ważna dla naszego zdrowia psychicznego i odporności aktywne spędzanie czasu wolnego. Dlatego pomimo, że wymienione na samym końcu są istotne w planowaniu obozu młodzieżowego.
A jakie inne atrakcje może zawierać dopasowany do Twoich oczekiwań program obozu młodzieżowego lub zielonej szkoły. Szukaj tutaj.
Ramowy program pobytu w Kotlinie Kłodzkiej dla 35 osób dzień po dniu
Dzień 1
Wyjazd z parkingu przed szkołą ok godz. 8:00. Przejazd do Kłodzka. Zwiedzanie Twierdzy Kłodzko – spacer główną częścią twierdzy oraz podziemnym labiryntem. Następnie przejazd do ośrodka. Zakwaterowanie, spotkanie organizacyjne, obiadokolacja, zajęcia integracyjne.
Dzień 2
Śniadanie. Przejazd do Międzygórza. Wycieczka górska na szczyt Igliczna z sanktuarium Matki Boskiej. Po drodze zapora wodna w Międzygórzu oraz drugi największy wodospad w Sudetach – Wodospad Wilczki. Obiad. Zajęcia sportowe – rywalizacja drużynowa i indywidualna. Kolacja. Gra terenowa „Komandosi”.
Dzień 3
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Masywu Śnieżnika. Wizyta w Jaskini Niedźwiedziej – najdłuższej jaskini całych Sudetów. Następnie wycieczka piesza z przewodnikiem na Śnieżnik (1424 m n.p.m). Powrót do ośrodka. Obiadokolacja. Wieczór filmowy.
Dzień 4
Śniadanie. Wyjazd do Złotego Stoku – zwiedzanie kopalni złota. Spacer podziemnymi tunelami oraz przejażdżka pomarańczowym podziemnym pociągiem. Następnie Średniowieczna Osada Górnicza. Powrót do ośrodka. Obiad. Zajęcia survivalowe – nauka strzelania z łuków, rozpalania ogniska czy też orientacji w terenie. Kolacja. Ognisko z kiełbaskami.
Dzień 5
Śniadanie. Spacer po okolicy w formie gry terenowej. Zajęcia w grupach. Obiad. Olimpiada obozowa – rywalizacja sprawnościowa. Kolacja. Dyskoteka.
Dzień 6
Śniadanie. Przejazd do Kudowy Zdrój. Wizyta w Centrum Aktywności Szlak Ginących Zawodów – możliwość poznania pracy m.in. garncarza czy też kowala, a także odwiedzimy mini zoo. Następnie spacer z przewodnikiem na Szczeliniec Wielki ( 919 m n.p.m.). Spacer po kurorcie uzdrowiskowym Kudowa Zdrój. Powrót do ośrodka. Obiadokolacja. Gry i zabawy.
Dzień 7
Śniadanie. Wykwaterowanie z ośrodka. Przejazd do Wałbrzycha. Zwiedzanie Zamku Książ na trasie „Od Piastów do czasów II Wojny Światowej”. Następnie wizyta w zamkowej palmiarni. Obiad i wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.
Gdy nie czujemy się na siłach w zorganizowaniu samemu obozu młodzieżowego możesz o to poprosić doświadczone biuro podróży, w tym celu skontaktuj się z nami.